Ana Sayfa Dünya Hava Kirliliği Avrupa’da Erken Ölüme Yol Açıyor

Hava Kirliliği Avrupa’da Erken Ölüme Yol Açıyor

Avrupa'da gerçekleştirilen Hava Kalitesi ölçümleri sonucunda Avrupalı vatandaşların erken ölüm riski ile karşı karşıya kalmasına sebep olacak oranda kirlilik tespit edildi.

1
0
Paylaş

Çevre örgütleri ve organizasyonları, insanların daha kaliteli doğal şartlar altında yaşayabilmesi adına çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bu anlamda başta çeşitli doğa unsurlarına ilişkin temizlik ölçümlerini yapan bu tip kuruluşlar, verilerdeki olumsuzlukları bildiri olarak yayınladıktan sonra bu şartların daha iyi hale getirilebilmesi adına çalışmalar başlatmakta veya devletlerden talep etmektedir. İnsan haklarının en önemli şartlarından birisi olan yaşama özgürlüğüne aslında örtülü bir zıtlık içeren bu gibi kirlilikler ve doğal denge bozuklukları giderilmediği taktirde özellikle uzun vadede büyük tehlikelere yol açmaktadır. İşte bu kapsamda Avrupa Çevre Ajansı’nın Avrupa’da Hava Kalitesi-2017 raporuna bakıldığında Avrupalı vatandaşların bu anlamda büyük bir tehlike altında olduğu ortaya çıktı. Avrupa’daki hava kirliliğinin boyutunun her yıl yaklaşık dört yüz bin kişinin erken ölümüne yol açacak kirlilik seviyesinde olduğu ortaya çıkarıldı.

AJANS GENEL DİREKTÖRÜ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Avrupa Çevre Ajansı Genel Direktörü Hans Bruyninckx’in yaptığı açıklamalara tüm Avrupalı vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Çünkü ortaya çıkan verilerin değerlendirmesini gerçekleştiren Bruyninckx, bu durumun insanların erken ölümüne yol açan bir faktör olduğuna dikkat çekiyor. Avrupa’da yaşamakta olan milyonlarca insanı tehdit eden bu şartların düzeltilmesi için çağrıda bulunan Bruyninckx, hava kirliliği sebebi ile ortaya çıkan maliyetin kabul edilmesi gerektiğini ve mantıklı yatırımlar gerçekleştirilerek hava kirliliği ile mücadele edilebileceğini ve şehirlerde yaşayan insanların daha temiz hava şartlarında yaşayarak temiz hava solumalarının gerekliliğine vurgu yaptı. Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde 400 bin, Avrupa Kıtası genelinde ise 500 bin kişinin erken ölümüne sebebiyet veren hava kirliliği ile mücadele için tüm tarım işleri yapanlara, fabrika sahiplerine ve otomobil kullananlara çağrıda bulunuldu. Avrupa Birliği bu tip çevresel hareketler için oldukça destekleyici fonlar sağlamakta, bakalım Avrupa’nın hava kirliliği için Avrupa Birliği ne gibi bir politika izleyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here