Ana Sayfa Ekonomi Balık Üretimininde Şiddetli Düşüş, Çiftlikleri Hareketlendirdi

Balık Üretimininde Şiddetli Düşüş, Çiftlikleri Hareketlendirdi

Türkiye'de balık avlama sezonunun açılması ile beraber balıkçılar denizlere açılırken, beklentilerini karşılayamadılar. Bu durum balık çiftliklerinde hareketliliği başlattı.

3
0
Paylaş

Deniz balıkçılığı Türkiye’de her sene yoğun bir şekilde gerçekleştirilen bir ticari faaliyettir. Karadeniz, Akdeniz ve Ege’de balıkların avlanmaya başladığı sezonun açılması ile beraber bu yıl Türkiye’de balıkçılıkta bir buhran olabileceği de anlaşıldı. Denizlerde bulunan balıkların geçtiğimiz sezona %22.4 oranında düşüşte olduğu ve dünya çapında 800 milyon ton seviyesine ulaşan deniz balıkçılığının Türkiye’de seri bir şekilde gerilemeye başladığı açıklandı.

Deniz balıkçılığından bu yılın ilk avlanma basamağında beklentiler oldukça olumsuz bir yanıt ile karşılaşırken, balıkçılık işi çiftliklerdeki üretime gözlerini çevirdi. Önceki yıla göre çiftliklerdeki balıkçılığın oranı %5.4 oranında bir yükseliş gösterirken, totaldaki çiftlik balığı üretimi ise yaklaşık olarak 500 bin ton seviyelerine ulaştı. Bu anlamda çiftlik balıkçılığının da geçtiğimiz yıla kıyasla tam 2 kat arttığı (2016 TÜİK: 250 bin ton) ve bunun sebebinin de yatırım ataklarının olduğu anlaşıldı. Bununla beraber çiftlik balıkçılarının satış hedefleri de bu anlamda yükselmiş oldu.

 

CarrefourSA Genel Müdürü olan Hakan Ergin’in konuşmalarında Türkiye’de balıkçılık ile ilgili yaptığı yorumlar ise dikkat çekti. Balıkçılık alanına 4 milyon Türk Lirası tutarında bir yatırım gerçekleştirdiklerini açıklayan Ergin, geçtiğimiz sene 30 balık türü ile 2.8 milyon kilo satış gerçekleştirildiğini ve bu sene 85 .çeşit balık ile 8 milyon kilo satış yapmayı hedeflediklerini açıkladı. Bu seneye 4 kat daha yüksek bir ciro hedefi koyduklarını beyan eden Ergin, Türkiye ile Avrupa’da balıkçılık tüketimini kıyasladı ve konuşmalarında Avrupanın yıllık kişi başı ortalama balık tüketiminin 20 kilo iken Türkiye’de bu rakamın 6.2 kilo olduğunu vurguladı.

Kurumun Gıda Kategori Direktörü Ayşin Işıkgece de, gerçekleştirilen yatırımda balıkların boyutlarına ve avlanmaya yönelik standartlaşmış kurallara hassasiyet gösterdiklerini belirterek, müşterilerinin de bu konudaki hassasiyetlerine destek çıktıklarını beyan etti. Tüketicilerin balıkçılık alanında artık ne kadar bilinçli olduğuna değinen Işıkgece, bazı müşterilerin reyonlarda ellerinde cetvellerle gezdiğini söylemesi dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here