Ana Sayfa Ekonomi Dolar Paraşütsüz Atlayış Mı Yaptı?

Dolar Paraşütsüz Atlayış Mı Yaptı?

Amerikan Doları'nın değer kaybı bu haftanın ilk gününde devam etti. Borsaların açıldığı günde Dolar'daki değer kaybının 3.39 değerinin altını gördüğü fark edildi.

1
0
Paylaş

Son 2 yıllık süre içerisinde Dolar’ın ortaya koyduğu grafik dünya ekonomilerinde gerilime neden olmuştu. Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni başkan seçiminin sürdüğü dönemde Dolar ufak adımlarla değer kazanmaya başlamıştı. Öte yandan Avrupa’da BrExit süreci ve ardından çeşitli Avrupa ülkelerinin bankalarına Amerika tarafından kesilen hukuki finansal cezalar, Dolar’ın artışına destek olmuştu. Diğer taraftan Türkiye’de yaşanan darbe süreci ve Suriye, Kore, Çin, Rusya karışıklıkları karşısında Dolar tırmanışını sürdürürken en son FED’in faiz artırım kararı sonrasında zirveyi görmüştü. Ekonomik dalgalanmaları tetikleyen bu ani artışlar bir süre sonra basamakları çıktığı gibi inmeye başladı. 

Dolardaki değerin düşüşü 2017 Şubat itibariyle başlamıştı. Bu süreçte dilediği gibi ekonomik gelişmeleri realize edemeyen Amerika, verilerdeki beklentilerin de gerisinde kalınca Dolar’daki değer düşüşü hızlandı. Öte yandan Kuzey Amerika’da meydana gelen doğal felaketler ile beraber ülkede ciddi bir maddi kayıp yaşandı. Dolar böylelikle paraşütsüz atlayış yaptığını ortaya koydu.

Türk Lirası’nın bugün itibariyle Dolar karşısındaki değerinin 3.39’un altına düştüğü gözlemlendi. Bu seviye son 9 ay içerisindeki en düşük değer olduğu belirtilirken, Türk Lirası’nın performansı çeşitli ekonomik değerlendirme kurumları tarafından övüldü. Darbe girişimi sonrası ülke genelinde yeni bir yapılanmaya gidilirken, diğer yandan hükümetin başlattığı istihdam seferberliği ve Merkez Bankası’nın güçlü duruşu Türk Lirası’na güç verdi. 

Anlık olarak Dolar kurunun Türk Lirası karşısında 3.3888 değerine gerilediği öğrenilirken, Euro’nun ise yaz boyunca değer kazanımı kaydettiği görüldü. Öte yandan Türkiye’de birçok yatırımcı Euro bozdurup Dolar’a geçiş yaptığı için ortaya finansal bir kayıp çıkmış oldu. Yapılan analizlere göre Türkiye’de 10 milyar Dolar’ı aşan bir mevduat yatırımı söz konusu ve bunun büyük kısmı 2017 içerisinde Dolar değer kazanırken Euro bozdurularak yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here