Ana Sayfa Ekonomi Standard & Poor’s Çin’i Şaşırtacak Bir Karar Aldı!

Standard & Poor’s Çin’i Şaşırtacak Bir Karar Aldı!

Uluslararası finansal değerlendirme kuruluşu olan Standard & Poor's Çin ile ilgili çeşitli not değerlendirmelerinde güncellemeye gitti. Güncelleme sonrasında Çin'in puanları düşürüldü.

3
0
Paylaş

Dünya çapında ülkelerin ve bankaların finansal yapılarını değerlendiren ve puanlandıran çeşitli organizasyonlar bulunmaktadır. Bu organizasyonlar küresel ekonominin sağlıklı işleyişinde büyük rol oynarlar çünkü bu ekonomi kuruluşlarının uzmanları tarafından yapılan değerlendirmeler yatırımcılar ve diğer ülkelerin ticari ilişkileri için büyük önem taşımaktadır. Özellikle ulusal para birimlerinin hareketlilikleri, ülkelerdeki bankaların kredilendirmeleri ve merkez bankalarının para arzı ile ilgili süreçler değerlendirilerek hesaplanan bu puanlar, birçok kurum tarafından ortaya konulmaktadır. Bu anlamda çalışmalar yapan önemli bir kuruluş da Standard & Poor’s olarak bilinmektedir.

ÇİN’E EKSİ PUAN YAĞDI

Uluslararası finansal değerlendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s Çin ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmeler sonrasında ülkenin genel puan görünümünde önemli bir değişikliğe gitti.  Uzun vadeli kredi notu AA- iken A+ olarak güncellenen Çin’in kısa vadeli kredi notu ise A-1+’dan A-1’e çekildiği gözlemlendi. Çin’in uzun vadeli not görünümüne ise “durağan” değerlendirilmesi verilirken bu durum Çin’in ekonomik görünümünün yapısına karşı önemli bir değişiklik getirdi. Bunun yanı sıra Çin’in transfer ve konvertibilite değerlendirilmesi sonucunda da risk puanı AA-‘den A+’ya indirildi.

Çin’de kredilendirmelerin artmış olması ve bu yönden de ülkenin finansal risklerinin yükselmesinin bu değerlendirmelerde etkili olduğu Standard & Poor’s tarafından beyan edilirken, kredideki artışın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’da artışa ve artan varlık fiyarlarına etki ettiğini bildiren S&P, bu durumun finansal istikrarı büyük ölçüde zorladığını bildirdi.

Çin ile ilgili olarak puan güncellemelerine giden Standard & Poor’s aynı zamanda çeşitli bankaların da kredi notlarında önemli değişiklikler yaptı. Genel olarak eksi yönlü olarak gerçekleştirilen bu not değerlendirmelerinde Hang Seng China, HSBC, DBS China gibi önemli bankaların kredi notları AA-/A-1+ iken A+/A-1’e düşürüldü ve uzun vadeli görünümleri durağan olarak belirlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here