Ana Sayfa Ekonomi Yerli Para Tırmanış Rekorunu Kırarak Tarihe Geçti

Yerli Para Tırmanış Rekorunu Kırarak Tarihe Geçti

Türk Lirası'nın şiddetli bir gerileme sonrasında başladığı tırmanış tarihinin rekoruna imza attı. Uzun bir süre artışını koruyan Türk Lirası, Dolar karşısında değer kazanmaya devam ediyor.

2
0
Paylaş

Dünya çapında yaşanan ekonomik dalgalanmalar 2016 yazından sonra Türkiye üzerinde büyük etki gösterdi. Ekonomistlerin analizleri, Türk Lirası’nın değer kaybı konusundaki öngörüleri güçlendirdi ve Dolar kısa süre içerisinde 2017 başına kadar Türk Lirası karşısında yüksek değer kazanmaya başladı. 4 Lira sınırını zorlayan Dolar 2017’nin ilk aylarından sonra ise dengelenmeye ve değer kaybetmeye başladı. Türk Lirası’nın değer kazanmaya başladığı bu süreçte, ülke genelinde başlatılan istihdam seferberliği ve üretim hareketlilikleri büyük etki gösterdi. Öte yandan Rusya ile ikili ilişkilerin yüksek ölçüde düzeltilmesi ve ülke içindeki karışıklıkların engellenmesi yabancı para girişini hızlandırmaya başladı ve Türkie 7 ay sonunda tarihi bir rekora imza attı.

TÜRK LİRASI DEĞERLENMEYE DEVAM EDİYOR

Türkiye’de hükümetin 15 Temmuz darbe girişimşi sonrasında borsada yaşanan değer kaybı ve işsizliğin artması karşısında aldığı önlemlerden birisi de istihdam seferberliği oldu. Ekonomiyi canlandırmak adına başlatılan seferberlikler sonuç verdi ve Türk Lirası kısa süre içerisinde değer kazanmaya başladı. Dolar karşısında peşpeşe 7 ay boyunca değer kazanmaya başlayan Türk Lirası tarihinde bir ilke imza attı. 

SON 9 AYDA EN DÜŞÜK SINIRA DAYANDI

Dolar, son 9 ay içerisindeki en düşük seviyesine indi. Bu 9 aylık süre içerisinde Türk Lirası, Dolar karşısında %8.49’luk bir değer kazandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde verilerin beklentinin altında kalması ve ayrıca ülkede yaşanan doğal felaketler sebebi ile Dolar şiddetli bir gerileme sürecine girdi. Dünya çapında tüm para birimleri ile karşılıklı olarak değer kaybına düşen Dolar, Ağustos ayı içerisinde %1.9’luk değer kaybı yaşadı. Geçtiğimiz Cuma günü ise Dolar’ın Türk Lirası cinsinden değeri 3.3999’a ulaşmasıyla birlikte son 9 ay içerisindeki en düşük seviye görülmüş oldu. 

Ekonomislerin yaptıkları açıklamalara göre Merkez Bankası’nın güçlü duruşu, hükümetin para politikaları ve dış ilişkilerin olumlu yönde ilerlemeye başlaması Türk Lirası’nda değer artışının devam edeceğine işaret ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here