Ana Sayfa Ekonomi Yüksek Beklentiler Bir Anda Kabusa Dönüştü. BitCoin Çakılıyor!

Yüksek Beklentiler Bir Anda Kabusa Dönüştü. BitCoin Çakılıyor!

Dünya çapında bir anda popülerlik kazanan ve değeri aniden tavan yapan BitCoin, Çin'in yasaklamasından sonra çakılmaya devam ediyor, Amerika'dan da tepki var.

1
0
Paylaş

Sanal para birimleri intenetin hayatımızda var olduğu andan itibaren kullanılıyordu. Bu paralar aslında reel paranın intenet üzerindeki yansımaları olarak online işlemler için kullanılırken, 2008 senesinde Satoshi Nakamoto adlı bir yazılımcı tarafından geliştirilen BitCoin aniden yerel para birimleri karşısında kendi değerini kazanmaya başladı. Satın alınarak değil madencilik ile kazanılan BitCoin, satış ve alış işlemlerine çıkmaya başladıktan kısa bir süre sonra borsalarda da yer almaya başladı. Para birimi dünya çapında geniş bir kullanıcı sayısına ulaşınca değeri de son 1 yılda %250’den fazla artış gösterdi. Eylül 2017 itibariyle değeri 5 bin $’ı gören BitCoin bu süreçte artışa devam edeceği tahminleri ile çok daha fazla sayıda müşteriye ulaştı. Bu durum an itibariyle tepetaklak oldu ve Çin’in BitCoin’e yasak koyması ile BitCoin büyük bir değer kaybı yaşadı.

KULLANICILAR TELAŞLILAR

Çin’in bir süre önce yaptığı açıklama ile ülke içerisinde BitCoin alım satımlarını yasaklaması ve kullanımına engel getirmesi ile BitCoin ani bir değer kaybı yaşadı. Eylül 2017 başlarında 5 bin Dolar’ı gören BitCoin’in değeri aniden gerileyerek 3 bin 209 seviyelerine kadar indi. Bu düşüş ile beraber BitCoin yatırımcıları telaşa kapıldılar. Değeri yükseldiği tarihlerde BitCoin alımı yapanlar ise bu durumdan büyük ölçüde zararlı çıktılar. 

Amerika’dan da JB Morgan yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar BitCoin dengelerini sarsmaya devam ediyor. Yapılan açıklamalarda sanal para birimlerinin geleceğinin olmadığı açıklanırken, JB Morgan yetkilileri, eğer kuruluş içerisinde BitCoin kullanan kişi olursa işten çıkarılacağını açıkladı. Bu durum Amerika’da da BitCoin’e engel çıkabileceği işaretlerini verirken, sanal para birimi değer kaybetmeye devam ediyor.

BitCoin’de yaşanan değer kaybı ayrıca diğer sanal para birimlerinde de değişik oranlarda değer kaybına sebep oldu. Önümüzdeki günlerde farklı bir ülkeden ambargo gelmesi ile beraber BitCoin tamamen kısa süre içerisinde piyasalardan tamamen de silinebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here