Ana Sayfa Gündem Bir Sahte Öğretmen Vakası Daha Trabzon’da Gündeme Geldi

Bir Sahte Öğretmen Vakası Daha Trabzon’da Gündeme Geldi

Tam 19 yıl boyunca sahte diploma ile Türkiye'nin çeşitli illerinde öğretmenlik yapan Yunus B. adlı vatandaşın diplomasının sahte olduğu Trabzon'da tespit edildi.

2
0
Paylaş

Türkiye’de son aylarda lisans, diploma ve yetki belgesi dolandırıcılıklarının artmaya başlaması ile birlikte bu alanda alınan güvenlik önlemleri ve soruşturma çalışmaları büyük yoğunluk kazanmaya başladı. Son 1 yıl içerisinde tespit edilen sahte personel tespitleri sonrasında bir yenisi de bugün Trabzon’dan listeye eklendi. Trabzon’da bir meslek lisesinde öğretmen olarak çalışan Yunus B. adlı kişi 19 sene boyunca sahte bir diploma ile öğretmenlik yaparak geçimini sağladı. 19 senelik sürecin sonunda ise Trabzon’da en son yerleştiği meslek lisesinde diplomasının sahte olduğu tespit edilen Yunus B. hakkında dolandırıcılık soruşturması başlatıldı.

19 YIL SÜREN BİR DOLANDIRICILIK ÖYKÜSÜ

Yunus B. üniversite sınavına girerek kendi emeği ile Rize Meslek Yüksekokulu’nu kazanmıştı ancak okulunu tamamlayamayınca memleketi Trabzon’a geri döndü. İki yıl süresince Trabzon’da bir işte çalışan Yunus B., Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezun olan bir kişinin diplomasının kopyasını ele geçirdi. Aldığı kopya üzerinden bilgisayar ortamında düzenlemeler yapan Yunus B. daha sonra öğretmenlik başvurusu yaptı. Başvurusunu gerçekleştirdikten iki aylık bir süre sonrasında Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesine atandı. Sahte diploması ile Türkçe öğretmeni olarak atanan Yunus B. 4 yıl öğretmenliğini yaptıktan sonra Giresun’a atandı ve 9 yıl burada öğretmenlik yaptıktan sonra Bulancak’a atanarak 3 sene de burada öğretmenlik yaptı. Sahtekar Yunus B.’nin son durağı ise Trabzon Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi oldu. Memleketindeki okulda 1.5 sene Türkçe öğretmeni olarak sahte diploma ile görev yapan Yunus B.’nin diplomasının sahte olduğu ise burada anlaşıldı. Sırrı deşifre edilen Yunus B.’nin okula gitmeme kararı aldığı ve pişmanlık duyduğunu beyan ettiği öğrenildi. Yunus B. hakkında dolandırıcılık ve sahtekarlık suçlarından ötürü soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here