Ana Sayfa Gündem BKM, Dolandırıcılara Karşı Uyarı Verdi! Kredi Kartı Bilgileri Çalınıyor!

BKM, Dolandırıcılara Karşı Uyarı Verdi! Kredi Kartı Bilgileri Çalınıyor!

Sanal ortamda internet alışverişi imkanı sağlayan Bankalararası Kart Merkezi, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılıklara karşı uyarı verdi.

1
0
Paylaş

Dünya çapında intenet teknolojilerinin gelişmesi ve veri paylaşımının artık uçsuz bir orana ulaşmasının ardından, sanal dolandırıcılıklar da büyük artış gösterdi. Bireylerin kredi kartı ve hesap kartı bilgilerini çalan dolandırıcılar, intenet üzerinden bu bilgiler ile alışveriş yapmakta veya para çıkışı yapmakta. Bu durum karşısında alınan önlemler her ne kadar artırılmaya devam etse de, intenet gibi oldukça açık bir ortamda taktikler geliştiren dolandırıcılar bilgi çalmaya devam ediyorlar. Bu anlamda kredi kartlarının ve banka kartlarının intenetten alışverişe kapatılması için düğmeye basan yetkililer, 31 Aralık 2017 itibariyle tüm kartların sanal alışverişe kapatılmasına karar verdiler. Kişiler bankalarına onay vererek kartlarını yeniden sanal alışverişe açtırabilecekler.

BKM’DEN UYARI GELDİ

Bankalararası Kart Merkezi, tüketicileri kredi kartlarını kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyardı. Özellikle son yıllarda sosyal medya üzerinden, kişilerin kredi kartı bilgilerini çalmak için markaların ve firmaların logolarını, bilgilerini taklit eden sayfalar ve hesaplar, gönderdikleri “kampanya” linkleri ile kişilerin bilgilerini çalıyorlar. İndirim, avantaj, kampanya gibi bahanelerle kişilere linkler gönderen bu sahte hesaplar, kişilerin linklere tıklaması ile anında tüm bilgilerine erişebiliyorlar. 

Kişilere atılan mesajlar ile kredi kartı harcamalarının geri iade edileceği, hesaplara yapılan saldırıların engelleneceği veya hesabınızdan sahte bir işlem yapıldığı ve bu işlemin geri alınması için linke tıklamanız gerektiği yönünde mesajlar gönderiliyor. Bu sayede kişilerin verilerine ulaşan dolandırıcılar, elde ettikleri hesap bilgilerini kullanarak sanal alışveriş yapıyorlar.

Bu durum sebebi ile kişilerin mağdur olmaması için uyarı veren BKM, her ne olursa olsun 3. şahıslarla hesap ve kredi kartı bilgilerinin paylaşılmaması yönünde bilgilendirmelerde bulundu. Türkiye’de artış gösteren dolandırıcılığın önüne geçebilmek için çalışmalar yürütülmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here