Ana Sayfa Teknoloji Bor’dan Gelen Yeşil Enerji Türkiye’de Üretildi!

Bor’dan Gelen Yeşil Enerji Türkiye’de Üretildi!

Bor madenleri ile Dünya çapında büyük bir üne sahip olan Türkiye'de Ar-Ge çalışmaları sonucunda yeşil enerji adı altında bir enerji kaynağı keşfedildi.

1
0
Paylaş

Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi konum ve fiziksel özellikleri nedeni ile birçok yer altı kaynağı konusunda ne kadar zengin olduğu bilinen bir gerçektir. Dünya üzerindeki konumu ve fiziksel özelliklerine ek olarak iklim çeşitlilikleri nedeni ile Türkiye’nin her noktası farklı bir özel niteliğe sahiptir. Bu özellikler doğal olarak Türkiye’de yer altı kaynakları konusunda da çeşitlilik ve birçok spesifik üretim olanakları yaratmaktadır. Türkiye, özellikle Bor madenleri konusunda dünya çapında büyük bir üne sahiptir. Borun keşfedildiği ve keşfinin sürdüğü süreçte, Türkiye’de bu anlamda çok yoğun bir kaynağa sahip olunduğu öğrenildiğinden bu yana çok özel laboratuvarlarda bor aracılığı ile enerji üretimi için çok özel çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalar kapsamında da son süreçte yeni bir enerji kaynapının keşfedildiği öğrenildi. “Yeşil Enerji” adı verilen enerji kaynağının petrole göre daha ucuz olduğu bilgisi de aktarıldı.

ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI SONUÇ VERDİ

Balıkesir’de bulunan bir araştırma ve geliştirme firmasının üst düzey teknolojik araçlar ile işlemeye başladığı bor üzerinden düşük maliyet ile üretilebilen ve bordan üretilebilen yeşil enerji isimli bir kaynak üretti. Üretilen kaynak ile ilgili yapılan açıklamalarda bor madeninin saflaştırılması aracılığı ile ortaya çıkarılan Sodyumpentaborat isimli ara elemandan sıfır dereceye kadar indirilebilmesi ile saflaştırılan ve her değerde farklı bir kapsamda kullanılabilecek enerji kaynaklarının üretilebildiği öğrenildi. Bor madeninin dünya üzerinde Türkiye’nin toplam payının %72 olması ise bu gelişmelerin yakın tarihte Türkiye’de enerji üretimi konusunda çok önemli olanakları elde edebileceğimize işaret ediyor. Bu kapsamda ilgili Ar-Ge firmasının bir yönetici yaptığı açıklamalarda çalışmalarını son dönemde daha da hızlandıracakları yeni enerji kaynağı üzerinden bir sistem de geliştireceklerini açıkladı. Buradna üretilen enerji ile günlük yaşamdaki cihazlarda ne gibi uygulamalar yapılabileceği de firma tarafından denenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here