Ana Sayfa Teknoloji WhatsApp’ta Yaptığınız Konuşmalar Okunuyor Olabilir! Önemli Bir Açık Tespit Edildi!

WhatsApp’ta Yaptığınız Konuşmalar Okunuyor Olabilir! Önemli Bir Açık Tespit Edildi!

Rob Heaton isimli yazılım mühendisi tarafından açığa çıkarılan bir güvenlik boşluğu WhatsApp'taki konuşmaların ve çevrimiçi olunan anların üçüncü kişiler tarafından görülebildiğini ortaya çıkardı.

2
0
Paylaş

Dünyanın en yoğun şekilde kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, hiç şüphesiz milyonlarca kişinin özel hayatına ve özel bilgilerine dair paylaşım yaptığı bir ortam. WhatsApp aracılığı ile günün her anında intenet erişimi olan her noktadan bir diğer WhatsApp kullanıcısı ile anlık mesajlar ile temas kurabilmek mümkün olduğu gibi, görüntülü konuşma ve sesli arama özellikleri ile de iletişim konusunda bir adım ileriye gidebilmek mümkün. Ancak uzun süredir kullanımda olan WhatsApp’ta tespit edilen bir açık milyonlarca kullanıcının gözünü korkutmuş durumda. Rob Heaton isimli bir yazılım mühendisi tarafından tespit edilen açığa göre WhatsApp’taki konuşmalar üçüncü şahıslar tarafından okunabiliyor ve hatta çevrimiçi olma durumu da bu açık sebebi ile görüntülenebiliyor. Bu durum özel hayatını WhatsApp’tan konuşan ve paylaşan kişiler için büyük endişeye sebep olurken aynı zamanda çevrimiçi durumunun tespiti ile de hırsızların uyku düzenini tespit edebildiği anlaşıldı.

AÇIK OLDUKÇA BASİT BİR KOD İLE TESPİT EDİLİYOR

Rob Heaton adlı yazılım mühendisinin ortaya çıkardığı açık dört satırlık Java Script kodunu içeren bir Chrome uzantısı ile kullanılabiliyor. Üçüncü kişi kimin ile anlık olarak çevrimiçi olup temas kurduğunuzu deşifre edebiliyor. Aynı zamanda kişi ile temas kurduğunuz esnada çevrimdışı olma ve tekrar çevrimiçi olma gibi hareketlilikleriniz de bu açık sebebi ile tespit edilebiliyor. Bu açık sebebi ile birbirleri ile mesajlaşan iki kişinin online ve offline olma durumları anlık olarak bir kalıp şeklinde açığa çıkarılabiliyor. Son görülme zamanını gizleyebilen WhatsApp kullanıcıları çevrimiçi oldukları ve çevrimdışı oldukları anları gizleyemediklerinden bu açık tarafından kullanılan gizlilik ihlali etkin bir şekilde üçüncü kişiler tarafından kullanılabiliyor ve WhatsApp’ın gizlilik ilkesi ihlal edilebiliyor. WhatsApp henüz konu ile ilgili bir açıklama yapmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here